Danas, 27. siječnja 2025., župa Svetoga Križa u splitskom predgrađu Veli Varoš slavi 400 godina od svoga osnutka. Ova značajna obljetnica pruža jedinstvenu priliku da se osvrnemo na povijesne okolnosti koje su dovele do stvaranja ove župe te da shvatimo njezinu trajnu vjersku, kulturnu i društvenu važnost za Split i okolinu.
Povijesne okolnosti osnivanja
Početkom 17. stoljeća, Split se nalazio na raskrižju velikih povijesnih promjena. Grad, okružen snažnim gradskim zidinama, bio je utočište i simbol sigurnosti, dok su predgrađa, poput Velog Varoša, služila kao dom onima koji su živjeli izvan zaštite utvrda. Stanovnici Velog Varoša, uglavnom ribari i težaci, svakodnevno su se suočavali s brojnim izazovima. Njihov težak život dodatno su otežavale prijetnje turskih napada, epidemije poput kuge koja je 1607. godine poharala grad, te “izrabljivanje” od strane gradskih vlasti koje nisu pokazivale razumijevanje za potrebe siromašnijih slojeva, dodatno otežavajući njihovu ionako tešku svakodnevicu.
U to doba Veli Varoš, poznat i kao Veliko Zagrađe (tal. Borgo Grande di Spalato), bio je mjesto gdje su stanovnici nastojali očuvati svoje vjerske i kulturne vrijednosti te osigurati vlastitu egzistenciju. Međutim, život u predgrađu značio je i ograničena prava u odnosu na građane unutar gradskih zidina. U takvom kontekstu osnivanje Župe Svetoga Križa postalo je ključno za duhovni život zajednice. Dana 27. siječnja 1625. godine, zadarski nadbiskup Oktavijan Garzadori, u ulozi apostolskog vizitatora, osnovao je župu, podižući dotadašnju crkvu sv. Marije de Moris na čast župne crkve Svetoga Križa.
Ovaj čin označio je prekretnicu za stanovnike Velog Varoša, omogućivši im stalnu prisutnost svećenika i redovito sudjelovanje u sakramentima. To je bilo osobito značajno jer su gradske zidine noću bivale zatvorene, a život izvan njih bio je prepun opasnosti. Osnivanjem župe, zajednica Velog Varoša dobila je ne samo duhovnu potporu već i simbol stabilnosti u vremenu velikih izazova.
Vjerska i društvena važnost
Osnivanje Župe Svetoga Križa nije bilo samo duhovna, već i društvena prekretnica za Veli Varoš. Župa je postala središte života zajednice, mjesto gdje su se stanovnici okupljali kako bi molili, sudjelovali u liturgijskim slavljima i pronalazili utjehu u teškim vremenima. Bratovština Svetoga Križa, koja je osnovana još 1439. godine, dodatno je jačala zajedništvo među vjernicima, organizirajući pomoć siromašnima, očuvanje kulturne baštine i promicanje kršćanskih vrijednosti.
Bratovština je imala ključnu ulogu u očuvanju hrvatskog jezika i identiteta u vrijeme stranih uprava. Bogata tradicija glagoljaškog pjevanja, koja se njegovala kroz stoljeća, svjedoči o nepokolebljivoj vjeri i ponosu na vlastitu kulturnu baštinu. Liturgijsko pjevanje na hrvatskom jeziku bilo je rijetkost u Europi tog vremena (na matičnom jeziku), a u Velom Varošu ono je imalo poseban značaj kao izraz duboke povezanosti s vjerom i jezikom.
Bratovština Svetoga Križa kroz povijest je bila i glas naroda pred gradskim vlastima. U teškim trenucima, kada su bogati plemići često ignorirali potrebe siromašnih, bratovština je zastupala interese puka, osiguravajući zaštitu i pravdu za one koji su bili najslabiji.
Sentimentalna važnost
Župa Svetoga Križa nije bila samo mjesto molitve, već i simbol zajedništva i nade za stanovnike Velog Varoša. Crkva, smještena podno Marjana, sa svojim prepoznatljivim baroknim zvonikom koji se uzdiže iznad kamenih kuća, kroz stoljeća je bila utočište mnogima. Glavni oltar crkve krasi čudotvorno raspelo iz 13. stoljeća, koje se čuva kao simbol vjere i povjerenja u božansku providnost.
Povijest ove župe isprepletena je s poviješću samog Splita. Kroz generacije, Veli Varoš ostao je vjerni čuvar svoje tradicije unatoč promjenama koje su dolazile s razvojem grada. Danas, 400 godina nakon osnutka, župa i dalje nosi istu važnost kao i nekada – ne samo kao religijski, već i kulturni i povijesni simbol zajednice.
Župa u suvremenom kontekstu
Danas Župa Svetoga Križa obuhvaća područje u kojem živi oko 6000 stanovnika. Iako se struktura zajednice promijenila, a broj mladih se smanjio, duhovni život i dalje je bogat. U župi djeluju brojne inicijative, od glazbenih sastava do karitativnih aktivnosti, koje nastoje očuvati duh zajedništva i pružiti podršku svim župljanima. Proslava ove značajne obljetnice prilika je da se potakne nova generacija na očuvanje kulturnog i vjerskog nasljeđa koje su njihovi preci stoljećima brižno čuvali.
Zaključak
Osnivanje Župe Svetoga Križa 1625. godine bilo je povijesni trenutak koji je promijenio život stanovnika Velog Varoša. Ona je kroz stoljeća postala simbol vjere, zajedništva i kulturnog ponosa. Danas, dok obilježavamo 400 godina njezina postojanja, sjećamo se svih onih koji su svojim trudom i vjerom doprinijeli očuvanju ove župe. Neka ova obljetnica bude ne samo proslava prošlosti, već i nadahnuće za budućnost – da nastavimo čuvati i prenositi bogatu baštinu našega kraja.
Zdravo, Križu naše uhvanje! Tako su nekada naši stari govorili, s punim povjerenjem u Boga i iskrenim žarom časteći Križ našeg Gospodina Isusa Krista, koji nam svima donosi snagu, vjeru, nadu i ljubav. U njemu su nalazili oslonac da izdrže svaku nedaću, vjerujući u Boga koji nas svakoga dana vodi kroz život. U Križu našeg Gospodina pronalazimo pouku iz prošlosti koja nas uči kako biti svjedoci vlastite povijesti, dok nas istovremeno usmjerava prema budućnosti, pozivajući nas da hrabro kročimo naprijed.