Božićna poruka splitsko-makarskog nadbiskupa mons. Marina Barišića i nadbiskupa koadjutora mons. Dražena Kutleše

Božićnu poruku splitsko-makarskog nadbiskupa mons. Marina Barišića i nadbiskupa koadjutora mons. Dražena Kutleše, upućenu svim vjernicima u Splitsko-makarskoj nadbiskupiji, prenosimo u cijelosti:

 

Draga braćo i sestre,
radostan i srdačan božićni pozdrav svima vama!

1. „Dok je mirna tišina svime vladala i noć brzim tijekom stigla do sredine puta svog, jurnula je tvoja svemoguća riječ s nebesa“ (Mudr 18, 14-15)! Tim riječima pisac Knjige mudrosti oslikava radosni i čudesni događaj božićnog otajstva: Boga koji u betlehemskom Djetetu čovjekom posta, nama u svemu jednak osim u grešnosti. Ni debela i hladna tama noći koja je prekrivala zemlju ni grešna mrklina naroda nisu bile zapreka svemogućoj Božjoj Riječi, spasiteljici svih ljudi, da iz vječnosti uđe i prihvati našu vremenitost. Nikakve neprilike i okolnosti, ni od prirode ni sa strane čovjeka, nisu mogle udaljiti Božić – betlehemsko Dijete – od ljubavi prema nama. Ljubav Božića izvor je naše radosti. Božja ljubav i naše radosno slavlje Božića međusobno su najdublje povezane, osobito ovih dana, u našim srcima, obiteljima, društvu i svijetu.

2. Doista, niti virus grijeha – trajna pandemija ljudske grešnosti – niti nova pandemija koronavirusa i pojava bolesti COVID-19 ne mogu biti zapreka rođenju Bogočovjeka – betlehemskog Djeteta – kao ni radosnom slavlju Božića. Bog iz ljubavi prema nama postade jedan od nas – za sve nas. Radi nas ljudi i radi našega spasenja On siđe s nebesa. Betlehemsko nas dijete hrabri i predstavlja nam Božji naum spasenja. Ne dolazi zvati pravedne, jer takvih nema, nego grešnike. On sam to svjedoči: „Ne trebaju zdravi liječnika, nego bolesni“(Usp. Lk 5, 31). Svi smo mi na neki način i grešni i bolesni, obilježeni starim virusom grijeha, pandemijom grešnosti, kao i različitim bolestima te ranjivostima duše i tijela.

3. Iz dana u dan rastu među nama i na svim stranama svijeta brojke zaraženih i umrlih. Zbilja odavno nešto takvo nije ugrozilo čovječanstvo te unijelo strah i zabrinutost kao ova bolest koja nas je zahvatila i sve poremetila. Narušila je zdravlje, odnose u obitelji i društvu, udaljila nas je jedne od drugih, bližnji je postao potencijalna opasnost. Učinila nam je stvarnost virtualnom, ograničila i oduzela slobodu, nametnula razne mjere: maske i distancu. Poremetila je susrete i geste ponašanja: rukovanje, zagrljaj i poljubac. Ograničila je broj nazočnih u crkvama kao i na našim radosnim slavljima, ali i bolnim oproštajima. Osim toga, ugroženo nam je gospodarstvo, zdravstvo, školstvo, turizam, ugostiteljstvo, radna mjesta, planovi i programi… Osjeća se porast straha i zabrinutosti za sebe i za svoje, prevladava opća nesigurnost i nepovjerenje, u porastu je depresija pa i obiteljsko nasilje.

4. Dragi prijatelji! Imajući sve ovo u vidu, kako onda ne reći: COVID-19 za Uskrs nas je zatvorio, a evo i Božić će udaljiti iz naše sredine. Dakako, gledajući stvarnost isključivo našim pogledom, to jest tako. Okolnosti u kojima smo se našli uistinu su opasne i zabrinjavajuće. Doista, okolnosti prvoga Božića također su bile zabrinjavajuće: Josipov i Marijin dug i nesiguran put zbog popisa, tamna i hladna betlehemska noć, poganstvo i grešnost ljudi toga vremena, odbijanje i izbacivanje iz svratišta, rođenje u oskudici štale na slami, lukavstvo i prijevara Heroda koji želi ubiti Dijete te bijeg u Egipat… Zbilja, Božić ne ovisi o okolnostima niti o ljudskoj dobroti, nego iznad svega Božić je Božji – događaj Božje ljubavi! Nitko i ništa ne može nas rastaviti od ljubavi Božje! Božja ljubav ne bira povoljne – idealne uvjete, jer takvih nema na Zemlji, nego prihvaća naš život i povijest svijeta kakvi jesu te ih zajedno s nama animira i prati do svoje punine – novosti betlehemskog Djeteta. Događaj Božića svjedoči i uvjerava nas da za Boga čovjek i njegova povijest nisu izgubljen slučaj, jer je Emanuel – Bog s nama – ušao u našu ljudsku povijest, postao je čovjekom – jednim od nas, kao jedinstveni Spasitelj čovjeka i svijeta.

5. Braćo i sestre! Betlehemsko Dijete Božji je naum ljubavi za sva vremena i za sve okolnosti za sve obitelji i generacije ljudskog roda. Ovo vrijeme oblaka i poteškoća ipak ne može ugasiti sunce. Radost božićnog otajstva poziva nas vinuti se iznad svih oblaka poteškoća koje priječe ljudskom rodu tražiti pravi izvor svjetla ­– mlado Sunce s visine koje obasjava tame naših noći i srdaca. Pitamo se: „Nismo li možda svjetlo Božića zamijenili blještavilom umjetnog svijetla: međuljudske odnose podredili stvarima, a profit i konzumerizam pretvorili u smisao Božića?“ Možda su upravo ove okolnosti prilika da Krista vratimo našem Božiću? Božić bez Krista praznina je čak i uz obilje stvari, tama je i uz mnoštvo žarulja. Dragi vjernici! Nije li potrebno i nije li vrijeme da s mudracima, koji traže betlehemsko Dijete, iziđemo iz mentaliteta Jeruzalemaca: s razine adventske trgovine i božićnog blještavila, iz ravnodušnosti i individualizma, pa da zajedno s ovim božićnim hodočasnicima, čitajući znakove vremena i usmjerenja svetoga Pisma, uđemo u ozračje radosnog događaja betlehemskog Djeteta?

6. Božji je Božić veličina u skromnosti, autentičnosti, iskrenosti, dostojanstvu ljudske osobe i radosti spasenja. Božić je to duhovnosti, solidarnosti, zajedništva, novih odnosa, pravde i poštenja, opraštanja i mira, povjerenja i ljubavi, blizine Boga i bližnjega. Slavlje Božića u vremenu pandemije pruža nam mogućnost osobnog i duhovnog susreta s betlehemskim Djetetom kako bismo u njegovom svjetlu i njegovim nevinim pogledom, u toplini obiteljskog doma, vidjeli sebe i druge prepoznajući vlastitu odgovornost za zdravlje nas samih i naših bližnjih te u osobnoj i zajedničkoj zauzetosti za dobro svih ljudi. Izvrstan primjer svjedoče nam zdravstveni djelatnici kao i odgovorni u našemu društvu. Toliki znanstvenici traže djelotvoran lijek za bolest uzrokovanu koronavirusom. Uz zahvalnost za njihov rad, upućujemo svoje molitve Bogu da ga što prije otkriju i da bude dostupan svima. Međutim, ima i drugih opasnih virusa i pandemija, drama i trauma, kriza i poganstva koje ne može ni jedan lijek izliječiti ni cjepivo spriječiti. To su bolesti duše i srca za koje nam se lijek otkriva u događaju Božje ljubavi – otajstvu utjelovljenja Sina Božjega. Neka betlehemsko Dijete unese u naša srca, domove i Domovinu radost zajedništva, povjerenje i nadu. Ako, zbog epidemioloških mjera, ne budemo mogli slaviti Božićno euharistijsko slavlje u radosti i zajedništvu u našim crkvama, svakako radost slavlja Božića neće izostati u Crkvi u malom – u našim obiteljima.

7. Nitko i ništa nam ne može oduzeti Božić i našu radost Božića. Božić ne čeka da prođe koronavirus, nego nam s ljubavlju dolazi prihvaćajući nas potpuno i dijeleći s nama sve okolnosti života: naše križeve pridružuje svome križu ljubavi, ali u nadi uskrsnuća. Stoga, braćo i sestre: Ostanimo doma! U Božićnoj radosti s betlehemskim Djetetom, ostanimo i budimo obitelj! Ostanimo odgovorni! Budimo odgovorni za opće dobro! Najveće opće dobro za naše obitelji i društvo jest On – Emanuel – Bog s nama! Doista, ništa nas ne može rastaviti od ljubavi Božje: ni tama noći niti pandemija naše grešnosti. S ovim uvjerenjem i nadom, svima vama i vašima te svim ljudima dobre volje, želimo radostan Božić i, u zajedništvu s betlehemskim Djetetom, blagoslovljenu novu 2021. godinu.

Vaša braća,

 mons. Marin Barišić
Nadbiskup metropolit splitsko-makarski

 mons. Dražen Kutleša
Nadbiskup koadjutor splitsko-makarski

Posted in Uncategorized.